Festivalguide: Blåst av banen!
Vi vet av erfaring at det er mange som går på Oslo World for å få bakoversveis kanonbra liveband som de kanskje aldri har hørt før. Det kan skje helt spesielle ting på sånne kvelder, og her er to stalltips i form av psykedelisk afro-funk med punkenergi fra Soweto og elektrisk voodoo-soul fra Togo. Men sjekk også ut band som Imarhan, Twenty One Children og Dubioza Kolektiv!
«Transen i musikken vår skapes gjennom repeterende energi! Den kommer rett fra hjertet, og det er derfor budskapet vårt bærer naturen i seg, ettersom vi hedrer denne naturen i alt vi gjør»
Lady Apoc, Nana Benz du Togo
Nana Benz du Togo
Nasjonal Jazzscene
28. oktober
Hardtslående, minimalistisk, fengende og dyp – i musikken til Nana Benz møter voodoo-tradisjoner det moderne dansegulvet, og resultatet er umulig å stå stille til. Dette blir en av de heteste og mest dansbare kveldene under årets festival.
Medlemmene av Nana Benz møttes under en musikalsk workshop. De kjente ikke hverandre fra før, men oppdaget fort at de var på bølgelengde. De to perkusjonistene spilte på et instrumentarium laget av resirkulerte materialer. Basslinjene ble skapt av to PVC-rør (Gazé Tuyau), og en koffert som hadde tilhørt bestefaren til et av medlemmene, «en voodoo-reiseselger som besøkte jordens fire hjørner», utgjorde basstrommen. Den organiske grooven, gjennomsyret av subbass og polyrytmikk, støtter opp under stemmene elektro-soul-predikantene, og akkompagneres også av et lite vintage Korg-keyboard. Det er et nokså enkelt og uhyre kraftfullt oppsett. Dykk ned i deres nyeste album, Sé Nam, for en smakebit av deres smittende lyd – i oktober kan du komme tilbake for mer.
Les mer og kjøp billetter HER!
BCUC
Nasjonal Jazzscene
29. oktober
Få konserter i Oslo Worlds historie har truffet hardere, med mer musikalsk sjokkeffekt, enn BCUC fra Soweto i Sør-Afrika gjorde på Nasjonal Jazzscene for noen år siden. BCUC – Bantu Continua Uhuru Consciousness – kombinerer funk, hiphop-bevissthet og punkrock-energi fra Soweto i Sør-Afrika. Bandet startet å øve i en fraktcontainer et steinkast fra kirken der Desmond Tutu organiserte flukten til de mest ettersøkte anti-apartheid-aktivistene i Soweto. Derfra har de vokst, og i dag er de et feiret og dypt verdsatt band, som er i stand til å opprette intens kontakt med publikum over hele verden.
BCUC ser på musikken sin som en hedonistisk transe, men også som et våpen for politisk og åndelig frigjøring. De tar tak i de harde realitetene for de stemmeløse, særlig situasjonen til uutdannede arbeiderne nederst på samfunnsstigen. Og de gjør alt dette gjennom virkelig fantastiske opptredener. I 2022 spilte de kanskje den beste konserten på Oslo World det året. Vi har ventet på en mulighet til å bringe dem tilbake – og nå skjer det endelig.
Les mer og kjøp billetter HER!